Distribuie subiectul

Posteaza raspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Papagalul calugar - Myiopsitta Monachus - Monk Parakeet
Autor Mesaj
Admin Offline
www.Colocviu.ro
Administrators

Alaturat: Oct 2012
Reputatie: 1
Papagalul calugar - Myiopsitta Monachus - Monk Parakeet
[Imagine: 15676716.JPG]

Myiopsitta Monachus

Monk Parakeet

Papagalul calugar

4 subspecii

Descriere:

- coloritul verde; burta, pieptul, partea din fata a gatului si fruntea sunt gri deschis; ciocul crem; picioarele cenusii.

30 cm lungime.

Raspanditi in:

- Rio Grande, S-E-ul Braziliei, Uruguay, Buenos Aires, N-E-ul Argentinei, V-ul Argentinei, La Palma, S-E-ul Boliviei.

In captivitate:

- pasari foarte active cu o voce foarte puternica. Sunt foarte curiosi,

plini de energie si foarte robusti. Este indicat sa se tina in colonii de minim 3 perechi. Le place mult sa se scalde.

Hrana:

- diferite fructe si legume, amestec de seminte potrivit acestei specii, minerale, hrana incoltita. Pe perioada puilor se poate da mancare speciala de ou si paine alba.

Voliera:

- cu cat mai mare cu atat mai bine.Iarna minim 0°C. Construiesc singuri cuibul din bete subtiri de salcie sau salcam. Cuibul poate sa ramana tot timpul in voliera.

Reproducerea:

- se reproduc destul de usor, important este sa fie perechi care harmoneaza. Reproducerea incepe prin luna aprilie. Depun 5-8 oua. Perioada incubatiei este de 22-23 zile. Puii ies la varsta de 6 saptamani din cuib si ar fi indicat sa mai ramana o perioada in compania parintilor. Unele perechi se reproduc chiar si de 2 ori pe an.

Traiesc in libertate in grupuri mari.

Sursa: pasari-exotice .com

Bunul simt ne autocenzureaza. Cand acesta nu exsista, ne cenzureaza moderatorii.
03-01-2013 02:15 AM
Viziteaza site-ul acestui utilizator Gaseste toate mesajele acestui utilizator Citati acest mesaj intr-un raspuns
Posteaza raspuns 

[-]
Daca nu sunteti inca inregistrati pe acest forum, puteti scrie un mesaj rapid folosind Facebook. Pentru mai multe optiuni trebuie sa va inregistrati cu un user.

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri: Vizualizari: Ultimul mesaj
  Caut numele speciei Calin Cristea 0 98 29-12-2013 11:14 AM
Ultimul mesaj: Calin Cristea
  Micul Alexander - Psittacula krameri Admin 3 1,486 18-01-2013 12:01 AM
Ultimul mesaj: skraoski
  Papagalul Rozela - Platycercus eximius - Eastern Rosella Admin 0 423 03-01-2013 02:19 AM
Ultimul mesaj: Admin
  Papagalul Capra sau Kakariki - Cyanoramphus novaezelandiae Admin 0 446 03-01-2013 02:17 AM
  Papagalul Aratinga cu burta portocalie - Aratinga Jandaya - Jandaya Conure Admin 0 594 03-01-2013 02:13 AM

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect:
1 Musafir(i)

Schimba Link cu Forum Colocviu.ro Reintoarce-te SusReintoarce-te la continut
Colocviu.ro

All content © copyright Forum Colocviu.ro Designed by Audentio Design Traducere MyBB Romania